KONTROLLERLE PROSTAT ENGELLENEBİLİR

prostat büyümesi ve kanseri önlenebilir

Özellikle 40 yaşını dolduran erkekler belirli dönemlerde prostat ultrason kontrolleriyle prostatın büyümesini kontrol altına alabilir. Bu sayede prostat büyümesinden kaynaklanan hastalıklar engellenebilir. Endişe etmeyin çünkü prostat engellenebilir.

Daha sonra kan ve idrar tahlilleri, ultrasonografi, idrar akım testi gibi yöntemlere geçilir. Büyümenin derecesi ve oluşturduğu şikayetlere göre tedavi planı hazırlıyoruz. Prostat, idrar torbasının çıkışında yer alan 18-20 gramlık bir salgı bezidir. En önemli görevi üremeyle ilgilidir. İçinden idrar kanalı geçer. Prostat bezi büyüyüp idrar kanalına bası yaparsa işemeyle ilgili şikayetler ortaya çıkar” cevabını verdi. Prostatın her erkekte büyüdüğünü hatırlatan Üstün, “Her hastada büyür ama her hastada şikayet oluşturmayabilir. Prostat büyümesi farklı şekillerdedir. Örneğin bazı erkeklerde prostat dışarı doğru büyüyerek idrar kanalını sıkıştırmaz. Bu durumda idrar sorunları ortaya çıkmaz“ ifadelerini kullandı.

Üstün, Erkeklerde ergenliğin erken döneminde 2 katına çıktığını belirterek, 30’lu yaşlarda tekrar büyümeye başladığını ve büyüme yaşamın sonuna kadar sürdüğünü ifade etti. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısında da prostat büyümesi görüldüğünü vurgulayan Üstün, 60 yaş sonrasında ise bu oranın yüzde 65’e kadar çıktığını 80 yaşından sonra ise yüzde 90’ı geçtiğini vurguladı.

TEDAVİDE BİTKİSEL YÖNTEMLER DENENMELİ

Prostat Engellenebilir Endişe etmeyin
Prostat Düzenli Kontrollerle Engellenebilir

Prostat ameliyatı olmadan önce veya ilaç tedavisine başlanmadan önce mutlaka bitkisel ürünler denenmeli. Özellikle Prostat Çayı bu konuda en güvenilir yöntemdir.

Tedavi almayan hastalarda idrar torbası kaslarında erime meydana geldiğini vurgulayan Üstün, “İdrar torbası içindeki yüksek basınç zamanla böbrekleri bozmaya başlar. Bu aşamadan sonra tedavi alınsa bile idrar torbası ve böbrek fonksiyonları çoğu kez eski haline dönmez” diye konuştu. Prostat engelleme için bir çok çalışma yapılabilir.

Prostat sağlığı denildiğinde akla gelen ilk besinler arasında kabak çekirdeği yer alıyor. 1900’lü yılların başında prostat büyümesi tedavisinde kullanılıyormuş. Eski dönemlerde prostat engellenemiyordu. Günümüzde yapılan araştırmalar kabak çekirdeğinin bu özelliğini destekler nitelikte sonuçlara sahiptir. Nutrition Research and Practice’deki bir araştırmaya göre, kabak çekirdeği prostat sağlığını destekleyip, prostattaki tümörlerin büyümesini yavaşlatabilmede yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında 2016 yılı Fitoterapia’da yayınlanan araştırma da, kabak çekirdeğinin kanser hücresini küçültmede yardımcı olduğunu söylüyor. Buna bağlı olarak benign prostat hiperplazisine karşı da olumlu sonuçlar verebileceğini söylemektedir.

http://www.kibrisgazetesi.com/yazarlar/dyt-tunay-tugcan/saglikli-atistirmalik-kabak-cekirdegi/4535

http://www.prostatim.com/blog/prostat-cayi-faydalari/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın